Erdoğan’dan CHP Genel Merkezi’ne 18 yıl sonra ziyaret: Neler konuşuldu?

0

Türk siyasetinde “yumuşama” iklimi devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 yıl aradan sonra ilk kez CHP genel merkezini ziyaret etti. Peki Erdoğan: Özel görüşmede neler konuşuldu?

REKLAM

Muhalefet liderlerinin Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleriyle başlayan siyasi yumuşamada bir adım daha atıldı.

Erdoğan, Salı günü öğleden sonra ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'e uzun zamandır beklediği dönüş ziyaretini gerçekleştirdi.

18 yıl aradan sonra ilk kez CHP genel merkezini ziyaret eden Erdoğan'ı Özel karşılarken, ziyaret öncesinde cumhurbaşkanı için kapıda özel hazırlıklar yapıldı.

Genel merkez önünde basın mensuplarına poz veren iki lider, görüşme için Özel'in ofisine gitti.

Erdoğan'a ziyaretinde eşlik eden isimler arasında Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi Hasan Doğan, Cumhurbaşkanlığı Güvenliği ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi de vardı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM). Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş da katıldı.

Saat 17.34'te sona eren ve yaklaşık bir buçuk saat süren toplantıda hangi konuların konuşulduğu merak konusu oldu.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel konuyla ilgili şunları söyledi: “Anayasa değişikliğinin gündeme gelebilmesi için Cumhurbaşkanımız, toplumun yükünü çeken sorunların çözümüne yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini Cumhurbaşkanına iletmiş ve bunlar çözüm yolu haline gelmiştir. Toplumun kanayan yara sorunu.” Özel'in asgari ücretli işçi ve emeklilerin yaşadığı ekonomik sorunları Erdoğan'a aktardığını söyledi ve ekledi.

Yücel ayrıca şunları söyledi: “Başkanımız Özgür Özel, temmuz ayında asgari ücrete geçici bir artış yapılması gerektiğini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine indirilmesi gerektiğini, (alış fiyatlarının) vatandaşların şikayetlerini giderecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Çay ve tahıl üreticileri üretim maliyetleri ve ataması yapılmayan öğretmenler yüzünden perişan oldu. Özel okul öğretmenlerinin sorunlarına, staj ve yerleştirme mağdurlarına, emekli olmayı bekleyenlerin durumuna ve şubatta sarsılan depremzedeler için sona erecek işsizlik maaşı kiralarına da değindi. 6 büyük bir felaketle, Sayın Ömer Çelik'in dediği gibi şirketin ekonomik açıdan avantajlı olduğunu “Biz öyle düşünmüyoruz” dedi.

CHP sözcüsü, “kazanç” ifadesiyle AKP sözcüsü Ömer Çelik'in açıklamalarının altını çizdi.

Çelik, “Bu toplantıda ekonomiye ilişkin konuların da gündeme alındığı aşikar” dedi ve şöyle devam etti: “Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanımız, aldığımız bu güçlü yolda elde ettiğimiz kazanımları söylüyorlar. Orta Vadeli Programlar (PMT) ve 12. Kalkınma Planı korunacaktır.”

Çelik, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in isterlerse CHP tarafına bilgi vereceğini de sözlerine ekledi.

CHP sözcüsü bu açıklamalara yanıt olarak şunları söyledi: “Geçmişte toplumun çok küçük ve dar bir kesiminin lehine bazı gelişmeler yaşandı.”

“Ancak bu yeterli değil. Ekonomide bir kazanç olacaksa bunun toplumun ezilen kesimleri yani yoksullar, emekliler, fabrika işçileri, asgari ücretli işçiler için de bir kazanç olması gerektiğini düşünüyoruz. , çiftçiler, tüccarlar. Şu ana kadar kaynak aktarımı ters işledi: “Cumhurbaşkanımız, bunun çiftçilerin ve dar gelirli halkın yararına yapılması gerektiğini Cumhurbaşkanı'na anlattı.”

AK Parti Sözcüsü Çelik yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğini, bunun AK Parti anayasası kadar dar değerlendirilmemesi gerektiğini, darbe anayasasıyla bir toplum sözleşmesi olarak ortaya çıkması gerektiğini söyledi. CHP'nin ve diğer partilerin anayasaya bu şekilde yaklaşmasını beklediğini söyledi.” “Öyleydiler” dedi.

Erdoğan ve Özel'in 2 Mayıs'ta AK Parti genel merkezindeki ilk görüşmesinde, yeni anayasa ve 28 Şubat'ta gözaltına alınan emekli subayların serbest bırakılması gibi konular, cumhurbaşkanı ve muhalefet liderinin görüştüğü konular arasında yer aldı.

Erdoğan en son 2006 yılında Deniz Baykal'ın görev yaptığı dönemde CHP'nin başkent Ankara'nın Söğütözü semtindeki genel merkezini ziyaret etmişti.

Geçen ayki Özel-Erdoğan görüşmesinin ardından eski İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Beştepe'ye sürpriz ziyareti geldi. Geçtiğimiz hafta yapılan yaklaşık 40 dakikalık toplantıya Akşener'in yeni imajı damgasını vurdu.

Toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmasa da, Akşener ve Erdoğan'ın el sıkışırken poz vermesi ve yüzlerinin gülümsemesi, söz konusu ziyaretin Özel'in ziyaretiyle başlayan siyasi normalleşme işaretlerini güçlendirdiği şeklinde yorumlandı.

REKLAM

Görüşmede Akşener'in, oğlu Fatih Akşener'in Erdoğan'a büyükelçi olma talebini ilettiği iddiası da medyada sıklıkla dile getirildi.

boşluk krizi

Parti liderlerinin toplantı öncesi yaptığı hazırlıklarda spekülasyona mahal vermemek adına oturma düzenine özellikle dikkat edildi.

Özel'in mayıs ayındaki ziyaretinde Erdoğan'ın yanındaki koltuğun boş olması kamuoyunda ve sosyal medyada tartışmalara yol açmıştı. CHP yönetimi böyle bir sorunun yaşanmaması için başkanlık protokolünden sorumlu isimlere danışarak oturma düzenini planladı.

Hazırlıklar kapsamında Cumhurbaşkanı'nın ziyareti vesilesiyle Genel Merkez binasının önüne Cumhurbaşkanı armasının bulunduğu Türk bayrağı da asıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking