Dünyanın en büyük buzdağı A23a, Antarktika’da sürükleniyor

0

Yaklaşık 4 bin kilometrekarelik devasa bir alana sahip olan A23a, küresel ısınma nedeniyle 30 yılı aşkın süredir mahsur kaldığı yeryüzünden geçtiğimiz kasım ayında koptu.

REKLAM

Kuzeybatı Antarktika’daki Filchner Buz Rafı’nın bir parçası olan ve bir zamanlar Sovyet araştırma istasyonuna ev sahipliği yapan dünyanın en büyük buzdağı A23a sürüklenmeye başladı.

Yaklaşık 4 bin kilometrekarelik devasa bir alana sahip olan A23a, küresel ısınma nedeniyle 30 yılı aşkın süredir mahsur kaldığı yeryüzünden geçtiğimiz kasım ayında koptu.

1986 yılında Antarktika kıyılarından kopan buzdağı, Weddell Denizi’nde hızla karaya oturdu ve yeniden sürüklenmeye başlamadan önce bir buz adası haline geldi.

A23a geçen Kasım ayında üssünden ilk ayrıldığında, Güney Denizi’nin yoğun sisi nedeniyle onu tam olarak görmek mümkün değildi.

Ancak EYOS şirketinin keşif gemisiyle tespit etmeye çalışan araştırmacı Ian Strachan, AFP’ye yaptığı açıklamada dünyanın en büyük buzdağının denizde sürüklenmesine ilişkin gözlemlerini paylaştı.

Denizde sürüklenen bir buzdağıyla ilk kez karşılaşan Ian Strachan, bulutların dağılmasının ardından ufuk boyunca uzanan bu beyaz çizgiyi neredeyse soyut bir şekilde görme fırsatı bulduklarını söyledi.

Ian Strachan, adanın buz duvarına oyulmuş devasa çatlaklar ve muhteşem mavi kemerlerin kaymaya başladığını gözlemlediğini belirterek, bazı kemerlerin 4 metre yüksekliğindeki dalgaların etkisiyle çöktüğü bilgisini paylaştı.

Paris’ten yaklaşık 40 kat daha büyük

A23a adı verilen diş şeklindeki buzdağı, Paris’ten yaklaşık 40 kat daha büyük.

Ağırlığının yaklaşık bin milyar ton olduğu tahmin edilen buzdağının kalınlığı bazı yerlerde 400 metreyi buluyor.

Buzdağı, 310 metreyle Avrupa’nın en yüksek gökdeleni olan London Shard’dan bile daha uzun.

Güney Okyanusu’nda kuzeye doğru ilerleyen buzdağı, şimdi Fil Adası ile Güney Orkney Adaları arasındaki bir bölgede sürükleniyor.

Weddell sektöründeki çoğu buzdağı gibi A23a’nın da Antarktika Dairesel Akıntısı tarafından sürüklenip “buzdağı geçişi” olarak bilinen bir yolla Güney Atlantik’e doğru taşınması neredeyse kesin.

Foklar, penguenler ve diğer deniz kuşları için sorunlara neden olabilir

Bilim insanları A23a’nın ilerleyişini yakından takip ediyor.

Çünkü Güney Georgia’da mahsur kalmak, adada üreyen milyonlarca fok, penguen ve diğer deniz kuşları için sorunlara neden olabilir.

A23a’nın büyük boyutu aynı zamanda hayvanların yiyecek arama yollarını da bozarak yavrularını yeterince beslemelerini engelleyebilir.

Ancak eriyen buzdağı, buzullarına karışan mineralleri de serbest bırakıyor.

Bu mineraller, okyanus besin zincirinin temelini oluşturan organizmalar için birincil besin kaynağıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking