Youtube’dan etkilenip vahşi doğada yaşamak isteyen aileden 3 kişi gıdasızlık ve soğuk sebebiyle öldü

0

Youtube’dan etkilenip vahşi doğada yaşamak isteyen 42, 41 ve 14 yaşlarındaki üç aile mensubu gıdasızlık ve soğuk sebebiyle öldü.

REKLAM

Into The Wild filmini çoğumuz duymuşuzdur. Sean Penn’in 2 dalda Oscar’a aday gösterilen filminde vahşi doğada yaşamak isteyen Christopher McCandless’ın gerçek hayatı konu ediniyordu. Filmin sonunda ise Alaska’ya giden ve oldukça zayıflayan Christopher, yanlışlıkla zehirli otlardan da yiyince yaşamını yitiriyordu.

Benzer bir durum bu kez Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletinde bir ailenin başına geldi. Üç kişiden oluşan grup vahşi doğada modern hayattan uzak yaşamak isterken yetersiz beslenme ve soğuk sebebiyle hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz temmuz ayında ABD’nin Colorado eyaletindeki Gunnison Ulusal Parkı’nda bulunan cesetlerin 41 yaşındaki Christine Vance, 42 yaşındaki kardeşi Rebecca Vance ve 14 yaşındaki oğluna ait olduğu belirlendi. NBC News’deki habere göre aile fertlerinin sadece sosyal medya videolarından etkilenerek bu bölgede yaşamaya karar verdiği ve daha önce kamp yapma ya da vahşi doğada yaşamla alakalı hiçbir tecrübelerinin olmadığı kaydedildi.

Yapılan otopside üç aile ferdinin de yetersiz beslendiği ve hipotermi (aşırı soğuk havaya maruz kalma) geçirdiği ortaya çıktı. Zira 14 yaşındaki erkek çocuğun hayatını kaybettiğinde sadece 18 kilo olduğu belirtiliyor.

Pandemi etkili oldu, sadece Youtube videolarından etkilendiler

Ölen maktullerden Rebecca Vance’ın üvey kardeşi Trevala Jara, kardeşinin Covid-19 sonrası dünyanın gidişatından endişelendiğini ve doğada yaşama kararını bu sebeple aldığını söyledi.

Rebecca Vance, kardeşi ve oğlunun vahşi doğada yaşamla alakalı hiçbir tecrübeleri yoktu. Yüzlerce Youtube videosu izleyen aile, bazı hazırlıklarda bulundu. Diğer aile fertleri bu duruma karşı çıktı ve yeterli tecrübeleri olmadığını söyledi. Hatta üvey kardeş Jara, üç kişilik gruba, aileye ait bir dağ evinde belli bir süre yaşamalarını ve vahşi doğada yaşamla ilgili tecrübe kazanmalarını istedi. Ancak Rebecca Vance ve diğer aile fertleri bu tavsiyeyi dinlemedi.

Aile fertlerinden Ekim 2022’den bu yana haber alınamıyordu. Ancak dağ yürüyüşü yapan bir grup yaklaşık 9 ay sonra temmuz ayında patika kenarında bir cesetle karşılaştı. Yakındaki çadırın içine bakan kampçılar, içeride 2 ceset daha olduğunu gördü ve hemen olayı polise bildirdi.

Doğada hayatta kalabilmek için yanlarında yeterli malzeme yoktu

Yapılan incelemede müfettişler ailenin yarı çadır yarı kulübe şeklinde bir barınak inşa etmeye çalıştığını ancak kış başlamadan bunu bitiremediğini söyledi. ABD’nin iç kısımlarında bulunan Colorado eyaletinde kışların da oldukça sert ve kar yağışlı geçtiği biliniyor.

Yetkililer modern hayatla bağları tamamen koparıp vahşi doğada yaşayabilmek için sabit bir konaklama yeri, jeneratör ve ısınmak ya da yemek pişirmek için gazlı bir tüpün elzem olduğunu belirtiyor. Elbette bunun yanında yiyecek ve içecek stokunun da olması şart. Elbette bıçak, balta, kibrit, yemek pişirme kapları gibi diğer önemli malzemeler de oldukça önemli. Yetkililer yaptıkları incelemede Vance ailesinin bu malzemelerden ve kışı geçirecek yeterli bir barınaktan hiç birine sahip olmadığını açıkladı.

Olayın oldukça talihsiz bir durum olduğunu belirten adli tabip Dr. Michael Barnes, “Yanlarında açık havada hayatta kalma ve yiyecek arama konusunda çok sayıda kitap almışlar. Ancak yaptıkları hazırlık sanki yakınlarda yiyecek satın alabilecek bir bakkal varmış gibiydi. Sert doğa şartlarına maruz kalarak hayatlarını kaybetmeleri oldukça üzücü bir durum.” diye konuştu.

Doğada hayatta kalmak sosyal medya videoları kadar kolay değil

Bu trajik olay aslında yeterli hazırlık ve hayatta kalma becerileri olmadan şehirden uzak vahşi doğada yaşamaya çalışmanın tehlikelerini gözler önüne seriyor.

Yaz ya da kış, iklim şartları ne olursa olsun yola çıkmadan önce barınma sorununu çözmek en önemli unsur. Sosyal medyada vahşi doğada ev yapan, avlanan, yemek pişiren, yiyecek bulan kişilere ait belki de yüz binlerce video bulunuyor. Ancak gerçekler hiç de göründüğü gibi değil. Özellikle Youtube’daki videolar birçok konuda eğitici olabilir. Ancak bu videoları yükleyen kişilerin doğada yaşamla alakalı oldukça tecrübeli olduklarını gözden çıkarmamak gerekiyor. Örneğin bir videoda kendisine barınak yapabilen biri, doğada hayatta kalma konusunda birçok melekeye sahip demektir. 

Olayın açığa çıkması sonrası konuyla ilgili yorum yapan biri, “Kışı yüksek rakımda, büyük bir odun yığını, elektrik, yeterli erzak ve bir kamyonun bulunduğu rahat bir kulübede geçirmek dahi başlı başına zor. Bu zavallı insanların neyle karşı karşıya olduklarına dair hiçbir fikirleri yoktu. Doğayla iç içe büyümeyen insanların hayatta kalmanın zorlukları konusunda hiçbir fikirleri yok. Eski insanlar yalnızca toprakla geçiniyordu çünkü av, balık ve yiyecek çok daha boldu ve tecrübeleri vardı. Ama bu yine de çok zor bir yaşamdı.” ifadelerini paylaştı.

ABD’de yılda  7 milyar dolar av malzemesi satılıyor

Polisler üç kişinin öldüğü kamp alanında boş yiyecek kapları buldu ancak çadırda veya çevresinde neredeyse hiçbir gerçek yiyecek yoktu. Bölgede insanlara yetecek kadar yabani ot, mantar ve diğer bitkileri bulmak oldukça zor ve bunun için oldukça tecrübeli olmak gerekiyor. 

Bölgede geyik, ceylan, tavşan gibi yabani hayvanlar var. Ancak Vance ailesinin bu hayvanları avlayacak malzemesi yanında yoktu. ABD’de yabani av ve balıkçılık coğrafi şartlardan dolayı oldukça yaygın. 

Zira 330 milyon nüfuslu ülkede 35,8 milyon lisanslı balıkçı ve 11,5 milyon avcı bulunuyor. Bu rakamlar ülke nüfusunun yüzde 15’inin avlanma konusunda az ya da çok bilgi ve tecrübe sahibi olduğunu gösteriyor. 

Balık ve Yaban Hayatı Ajansları Birliği’ne göre (Fish and Wildlife Agencies) ülkede her yıl ok, tuzak, olta, av tüfeği gibi temel ekipmanlara 7 milyar dolar para harcanıyor. Profesyonel ya da amatör, yabani avla ilgili tekstil ürünlerine harcanan paraysa yıllık 630 milyon dolar. ABD’de sadece 2016 yılında ortalama bir avcı giyim ve ekipman gibi malzemelere yıllık 2 bin 363 dolar harcadı.

Vahşi doğada hayatta kalmak için hangi bilgileri öğrenmeliyiz?

Uzmanlar insanların sosyal medya videoları izlerken dikkatli olmalarını belirtiyor. Bu videolar haricinde sağlam kaynaklardan bağımsız olarak araştırmalar yapmalı ve doğadaki zorlu yaşam tarzına başlamadan önce kendilerini hazırlamalılar.

REKLAM

Örneğin, hastalıkları önlemek için kenelerin çok olduğu bölgelerde yürüyüş yaparken uygun şekilde giyinmek gerekiyor. Kenelerden nasıl kaçınılacağını öğrenmek, vahşi doğaya çıkmadan önce ihtiyaç duyulan bir beceri.

Yaşanılan bu talihsiz olay, şehirden uzakta yaşamaya başlamadan önce hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Barınma, yakıt, yiyecek ve içme suyuna sahip olmanın yanı sıra, gideceğiniz iklimi ve çevreyi anlamak da kritik öneme sahip. Yiyecek aramayı öğrenmek oldukça önemli. Ancak insanların önce sıcak ve güvenli barınma yerine sahip olması gerekiyor. Maceraya atılmadan önce hayvan beslemek ve sebze meyve yetişmeyi öğrenmek gerekli.

ABD’de hanelerin yüzde 13’ü et ve yumurta ihtiyacı için tavuk besliyor. Güneş panellerinden elde edeceğiniz elektrik de yahşi doğada hayatı kolaylaştıran bir diğer önemli unsur. Bunun yanında kurt, çakal, tilki, ayı gibi vahşi hayvanların saldırısına uğrama ihtimaline karşı da bir güvenlik tedbiri almak ya da bu saldırılardan nasıl kaçabileceğinizi öğrenmek şart.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking