Yeni şeyler öğrenmek beyne iyi geliyor

0

Nörolog Dr. Nigar Ahmadova, üyesi olduğu Türk Nöroloji Derneği’nin 22 Temmuz Dünya Beyin Günü kapsamında Türkiye genelinde farkındalık yaratmak için “Beynine İyi Bak” kampanyası başlattığını söyledi. Duygu, düşünce ve davranışların nasıl oluştuğu ve nasıl değiştirilebileceği sorusuna insanların yüzyıllardır cevap aradığını belirten Uzm. Dr Ahmadova, nörolojik hastalıkların tedavisindeki gelişmeler hakkında fikir verdi ve şunları söyledi: “Bu araştırmaya cevaplar bulmaya çalışırken, beynimizin nasıl çalıştığını, hastalıklarını ve korunma yöntemlerini öğrenmek için sinirbilimcileri ve nörologları dinlememiz gerekiyor.”

Tedavide önemli ilerleme

Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların, yaşam süresinin uzaması nedeniyle toplumsal sorunlara yol açtığını iddia ederek, maddi ve manevi bir yük oluşturmaktadır. Ahmadova, “Beynimizde Alzheimer ve felç gibi birçok hastalık gelişebilir. Örneğin; Sayısız çalışmayla yeni ilaçlar geliştirilmiş olsa da, şu anda Alzheimer hastalığının tedavisi yoktur; ancak, erken bir aşamada yakalayıp tedaviye başlamanız için farkındalığı artırmak, hastalığın ilerlemesini önleyebilir. İleri evrelerde beyne giden kan akımının bozulmasına bağlı olarak konuşamama, yürüyememe, yutkunma güçlüğü ve görme sorunları gibi serebrovasküler hastalıklar ortaya çıkar. Son zamanlarda trombolitik tedavi (beyni besleyen ve damarı tıkayan damarda oluşan pıhtıyı çözmek için kullanılan bir tedavi şekli) ve iskemik inmeli hastalarda trombektomi (pıhtının çıkarılması) tedavisi gibi girişimsel işlemlerle elimiz güçlenmiş; Ama önemli olan hastalanmadan önlemektir.

“İnme en çok sakat bırakan hastalıklardan biri”

Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan inmenin bir beyin hastalığı olduğuna dikkat çeken Dr. Ahmadova, “İnme, sakatlığa neden olan hastalıkların başında geliyor; ancak inme riskini önleme veya azaltma yeteneğine sahibiz. Obezite, yüksek tansiyon, sigara, alkol ve pasif yaşam tarzı gibi alışkanlıklarımızı değiştirerek inmeyi önleyebiliriz. Multipl skleroz gibi gençlerde gördüğümüz sakatlığa neden olan hastalığın tedavisi de son yıllarda oldukça gelişmiştir. Son zamanlarda yapay zeka hayatımıza girmeye başladı. Gelişen teknolojiler sayesinde nörobilim alanında yeni bir çağın başladığını söyleyebiliriz.”

“Beynimize iyi bakmak için yeni şeyler okumalı ve öğrenmeliyiz”

özellikle Ahmadova, düzenli uyumaya dikkat çekerek, vücudun genel sağlığını korumak için sürekli düzenli yemek yemek, egzersiz yapmak, alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar ve stresten kaçınmak gerektiğini belirtti. Bu ipuçlarının beyin sağlığımız için de gerekli ve önemli olduğuna dikkat çeken Ahmadova, “Beynimize iyi bakmamız için okumamız ve sürekli yeni şeyler öğrenerek beslememiz gerekiyor. Karşılaşacağınız nörolojik hastalıklarda nörologlar size pusula olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş