Van’da Zeydan’ın seçilme hakkının alınmasının ardından birçok ilde protesto: 89 gözaltı

0

DEM partisinin Van büyükşehir belediye başkan adayı Abdullah Zeydan, seçimleri yüzde 55 oyla kazandı. Ancak Adalet Bakanlığı'nın seçimlere 2 gün kala yaptığı itirazın ardından Zeydan'ın seçilme hakkı elinden alındı ​​ve belediye başkanlığı görevi YSK tarafından AK Partili Abdullahat Arvas'a verildi.

REKLAM

31 Mart yerel seçimlerinde DEM partisi tarafından Van büyükşehir belediye başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçme hakkının elinden alınmasının ardından birçok ilde protestolar yaşandı. Van, Hakkari, Yüksekova, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir'deki protestolarda 89 kişi gözaltına alındı. Van ve Bitlis'te 15 gün süreyle gösteri yasağı kararı alındı.

DEM partisinin Van büyükşehir belediye başkan adayı Abdullah Zeydan, seçimleri yüzde 55 oyla kazandı. Ancak Adalet Bakanlığı'nın seçimlere 2 gün kala yaptığı itirazın ardından Zeydan'ın seçilme hakkı elinden alındı ​​ve belediye başkanlığı görevi YSK tarafından AK Partili Abdullahat Arvas'a verildi.

Bu kararın ardından DEM MYK partisi başta olmak üzere birçok il ve ilçe örgütü bugün Van'da eylem düzenleme kararı aldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de CHP heyetine Van'a gitme talimatı verdi.

Zeydan'ın seçilme hakkının elinden alınması birçok il ve ilçede gece boyunca protesto edildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van, Hakkari, Yüksekova, Siirt, Batman, Şırnak ve İzmir'deki protestolarda 89 kişinin tutuklandığını açıkladı. Bakan Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“2 Nisan'da Van'da 26, Yüksekova'da 29, Hakkari'de 9, Siirt'te 4 kişi izinsiz gösteri düzenledi, bölücü terör örgütüne karşı övgü ve dayanışma sloganları attı, güvenlik güçlerine taşla saldırdı ve uyarılara rağmen direniş gösterdi. Şırnak'ta 5, Şırnak'ta 10 ve İzmir'de 6 olmak üzere toplam 89 şüpheli tutuklandı. Güvenlik güçlerimiz ülkemizin huzur ve güvenliği için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor.”

Van ve Bitlis'te 15 gün gösteri yasağı

Van Valiliği, Van'da bugün yapılması planlanan eylem ve yürüyüşlerin yasaklanmasına karar verdi. Valilik, 3-17 Nisan tarihleri ​​arasında basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurma/açma, imza kampanyası düzenleme, bildiri, kitapçık ve broşür dağıtımının yasak olduğunu açıkladı. Valilik, protesto ve yürüyüş amacıyla kent merkezine ve mahalleye “mümkün” kişilerin giriş çıkışlarına izin vermeme kararı aldığını açıklarken, Bitlis Valiliği de aynı kararı aldı.

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca 04/03/2024 tarihinden 04/17/2024 tarihine kadar (15) gün süreyle Van ili coğrafi sınırları içerisinde gerçekleştirilecektir. Valilik ve Kaymakamlık makamlarınca uygun görülenler hariç.” 2911.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş