Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlara dikkat

0

EFSANE: Tüp bebek tedavisi yalnızca son çare olarak yapılır.

DOĞRU: Bazı durumlarda önce tüp bebek denemek daha akılcıdır. Örneğin hem erkeklerde hem de kadınlarda kanal tıkanıklıklarını açmaya yönelik ameliyatlar günümüzde çok nadir yapılmakta ve öncelikle tüp bebek tercih edilmektedir. Çünkü bu girişimlerin başarı oranları oldukça düşüktür: Çocuk sahibi olmak isteyen kadının yaşı 40’ın üzerindeyse aşılama yani tohumlama yapılması tüp bebek tedavisine göre daha basit olduğundan önerilmez. Çünkü bu yaş grubunda aşılama sayesinde elde edilen gebelik oranı %5 civarındadır. Özellikle ileri yaş grubunda bu yüzdelerle tedavi zaman kaybıdır, bir diğer örnek ise polikistik overli (PKO) kadınlarda kısırlığın tedavisidir. Bu grupta 5 günlük hapla rahatlıkla gebelik sağlanamıyorsa yumurtalıkların enjeksiyonla uyarılması doğru mudur yoksa direkt tüp bebek tedavisine mi geçmeliyiz? Birincisi genellikle daha riskli ve daha pahalı olabilir.

EFSANE: Tüp bebek tedavisi tüm kısırlık sorunlarına çözüm olabilir.

DOĞRU: Tüp bebek, sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında döllendikten sonra rahime aktarılması anlamına gelir. Tüp bebek konusunda uzmanlaşmış bir doktor, doğru hazırlıklarla işlemin doğru şekilde yapılmasını sağlar. Sağlıklı sperm, yumurta ve rahim yoksa sonuç almak imkansızdır. Örneğin menopoza girmiş bir kadına ya da MikroTESE operasyonu ile spermi bulunamayan bir çifte tüp bebek işlemi yapamıyoruz.

EFSANE: Tüp bebek tedavisi yalnızca gençlere uygulanabilir.

DOĞRU: Kadın yaşlı olsa bile adetli olduğu sürece tüp bebek deneyebilir. Ancak yaş ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi azaldığından gebelik şansı da azalır. Daha az yumurtası olan yaşlı kadınlar, yumurtalarını birkaç kez toplayarak bu dezavantajı telafi edebilirler. Bu sözde havuz sistemidir. Olasılığın yaşa bağlı azalması özellikle 43 yaşından sonra belirgindir. Bu yaş grubundaki kişilerin kısırlık süreleri uzunsa ve daha önceki birçok denemeden sonuç alamamışlarsa devam etmemeleri tavsiye edilir. Ancak aynı yaş grubunda, uzun yıllardır evli olan veya çocuk sahibi olmaya yeni karar vermiş çiftlerin tedavi görmesi teşvik edilebilir.

EFSANE: Tüp bebek tedavisinde her zaman ikizler veya üçüzler meydana gelir.

DOĞRU: hayır. Çoğul gebelik olasılığı, teslim edilen embriyo sayısıyla ilişkilidir. Geçmişte laboratuvar koşullarının çok iyi olmaması nedeniyle daha fazla embriyo bağışı yapılıyor, ikiz ve üçüz gebelikler yaygınlaşıyordu. Günümüzde blastokist transferi ve PGT-A gibi tekniklerle gebelik potansiyeli yüksek embriyolar seçilerek az sayıda embriyo transfer etmek ve yüksek gebelik oranlarına ulaşmak mümkün hale gelmiştir. 35 yaş üstü 2 embriyo transfer eden bir kadının ikiz gebelik şansı %10-20’dir.

EFSANE: Tüp bebek tedavisi belirli sayıda tekrarlanır.

DOĞRU: Belirli bir sayı yoktur. 10 defadan fazla deneyip hamile kalanlar olabilir. Bu durumlarda tüp bebek konusunda uzmanlaşmış doktorun hastayı doğru yönlendirmesi önem kazanmaktadır. Eğer şansı olacağını düşünüyorsak öyle söylüyoruz, yoksa durmasını öneriyoruz. Bu kararda kadının yaşı, embriyoların kalitesi ve rahmin durumu bize rehberlik edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş