Tarım Bakanlığı bütçesi kabul edildi, muhalefetin önergeleri reddedildi: Üreticiye yine para yok

0

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Bütçe görüşmeleri sırasında CHP’nin tarım sektöründe istihdam oranının artırılması ve kamu sigorta maliyetlerinin karşılanması yönündeki önerileri kabul edilmedi.

Yayınlanma: 15.11.2023 – 04:00

Abo Ol

Google Haberleri

HEDEP’in tarımsal yardımların artırılması ve üreticilerin 250 bin liraya kadar olan borçlarının kamuya yüklenilmesi yönündeki önerileri de reddedilirken, İYİ Parti’nin barınaklara ek ödenek sağlanması önerisi hükümetten destek alamadı.

Toplantılarda konuşan CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, şunları söyledi: “Gelecek yıl için tarım desteği 91,5 milyar lira. Mazot desteği ise 16,1 milyar lira. Çiftçiler yılda yaklaşık 3 milyar litre mazot kullanıyor. “Çiftçiler devletten 16 milyar Pound dizel desteği alıyor, ancak dizel kullandıklarında 46 milyar Pound vergi ödüyorlar” dedi.

Öte yandan AKP Konya Milletvekili Orhan Erdem’in yabancı uyrukluların ucuz işgücü olarak çalıştırıldığına ilişkin göndermesi dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya seslenen Erdem, şunları söyledi: “Tarımda maalesef yabancı personel ve çobanlarla çalışmak durumunda kalıyoruz. İş bekleyen çok insan var ama onları tarıma yönlendirince ayrılmıyorlar. Oradaki insanları barındıracak istihdamı rasyonelleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş