‘Plantix’ ile her çiftçi ziraat mühendisi gibi çalışacak

0

Mobil uygulama sayesinde bitki hastalıkları fotoğraf yardımıyla tespit edilebilecek.

REKLAM

Yeni cep telefonu uygulaması sayesinde bitki hastalıkları fotoğraf yardımıyla tespit edilebilecek. Örneğin, külleme adı verilen yaygın bir bitki hastalığından muzdarip domatesler. Yapraklarda birkaç saniye içinde beyaz bir toz bırakan mantar hastalığını keşfeden ise Hannoverli Peat firmasının geliştirdiği Plantix adlı uygulamadır.

Nasıl olabilir # İÇİN yardım etmek için kullanılacak #çiftçiler? Eh, bir gün robotların bile yeşil parmakları olacak 😉 https://t.co/rsUEIfpKs4

— Aşağıdan Yukarıya İnovasyon (@GUILDLabs) 4 Ocak 2017

Peat CEO’su Simone Strey, uygulamayı şu sözlerle açıklıyor:

“Bu fikir, küçük çiftçilerin bitki hasarını hızlı ve kolay bir şekilde analiz edebilmeleri için tasarlandı. Aslında bu bilginin uzmanlardan ve danışmanlardan ziyade, anında sahada bulunması esastır. Uygulamanın cep sözlüğü gibi çalışmasını istiyoruz. “Tarladayken size eşlik eden, bitki hasarını tespit etmek için hemen kullanabileceğiniz bir yöntemdir.”

Almanya, Avustralya ve İsviçre’de yaygın olarak kullanılan uygulama, şu anda Hindistan ve Brezilya’da test ediliyor. Uygulama, çekilen fotoğrafı veritabanıyla eşleştirerek saniyeler içerisinde kullanıcıya sorunun ne olduğunu bildirir. Haziran 2015’ten bu yana Plantix’e 100 binin üzerinde fotoğraf yüklendi.

Peat teknik direktörü Robert Strey şunları söyledi: “Hindistan’dan 10.000 fotoğraf aldık. Böylece ülkenin en büyük sorununu keşfedebileceğiz. Virüs mü, bakteri mi, mantar mı, yoksa bitkilerde yetersiz beslenme mi var anlıyoruz. Belki de parazitler en fazla zararı verir. Ama elimize geçen fotoğraflarla tarım alanında sıklıkla yaşanan sorunlar hakkında bir genelleme yapabiliriz.”

Araştırmacılar, uygulamanın altmışa yakın hastalığa teşhis koyabildiğini ve bu sayının zamanla daha da artacağını belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking