Picasso’nun ‘Saatli Kadın’ tablosu 139 milyon dolarla 2023’ün rekorunu kırdı

0

“Femme a la montre”, Sotheby’s’in bu yıl 102 yaşında ölen New York patronu Emily Fisher Landau’nun koleksiyonunda yer alıyordu.

REKLAM

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun başyapıtlarından “Saatli Kadın” (Femme a la montre), 139,3 milyon dolara satılarak 2023 müzayede rekorunu kırdı.

New York’ta düzenlenen Sotheby’s müzayedesinde alıcı bulan eser, sanatçının bugüne kadar satılan tabloları arasında ikinci en yüksek fiyata ulaştı.

Sotheby’s’e göre, “İspanyol sanatçının yoldaşlarından ve ilham perilerinden biri” olan Fransız ressam Marie-Therese Walter’ı tasvir eden 1932 tarihli tablonun değeri 120 milyon dolardan fazlaydı.

“Femme a la montre”, Sotheby’s’in bu yıl 102 yaşında ölen New York patronu Emily Fisher Landau’nun koleksiyonunda yer alıyordu.

Sotheby’s empresyonist ve modern sanat bölümü başkanı Julian Dawes, Landau’nun oturma odasında asılı olan Picasso tuvalini “her açıdan bir başyapıt” olarak nitelendirdi.

Dawes eser hakkında şunları söyledi: “1932’de yapılan bu tablo neşeli ve tutkulu bir teslimiyetle dolu ama aynı zamanda tamamen düşünceli ve kararlı.”

Picasso’nun en pahalı tablosu

Picasso’nun “altın ilham perisi” olarak kabul edilen Marie-Therese Walter, Christie’s’de sergilenecek bir başka eserinde de karşımıza çıkıyor. ‘Uyuyan Kadın’ın (Femme endormie) 25-35 milyon dolara satılacağı tahmin ediliyor.

Marie-Therese, 2021’de 103,4 milyon dolara satılan “Femme assise pres d’une fenêtre” adlı eserde de rol aldı.

Picasso’nun 1932 tarihli bir tablosu da 2010’da 106 milyon dolara satıldı.

Picasso’nun en pahalı tablosu, 179,4 milyon dolara satılan 1955 tarihli “Cezayirli Kadınlar (Versiyon O)” yağlıboya tablosuydu.

Bu rekor Kasım 2017’de Leonardo da Vinci’ye atfedilen “Salvator Mundi” tablosunun 450 milyon dolara satılmasıyla kırılmıştı.

1881 yılında İspanya’nın Malaga kentinde doğan sanatçı, 1973 yılında Fransa’nın Mougins kentinde öldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş