Olimpiyat Oyunları: Macron Paris’in nehir kenarındaki kitapçılarının taşınma planını iptal etti

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Macron, 2024 Olimpiyat Oyunlarının açılış töreni için ikinci el kitapçıları Paris’teki Seine nehri kıyısına taşıma planlarını rafa kaldırdı.

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarının açılış töreni için başkentteki Seine Nehri kıyısındaki tarihi ikinci el kitapçıların (bouquinistes) taşınması planlarını iptal etti.

Paris’in kullanılmış ve eski kitaplarının Seine nehri kıyısında satışı, başkentin önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor.

Macron’un, Paris Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni için kitapçıların yerini değiştirme projesini iptal etmesi, bu projeye karşı çıkan kullanılmış kitap satıcıları ve başkent sakinleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yaz Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez açılış töreni Seine nehri kıyısındaki bir stadyumun dışında gerçekleşecek.

Elysée tarafından yapılan açıklamada, Macron’un İçişleri Bakanı ve Paris polisinden “tüm kitapçıları korumalarını ve hiçbirini taşınmaya zorlamamalarını” istediği belirtiliyor.

Macron, Seine Nehri kıyısındaki geleneksel ikinci el kitap satıcılarının da “başkentin yaşayan mirasına” örnek olduğunun altını çizdi.

İkinci el kitapçıların meşhur yeşil kitap “kutuları” gündüzleri vitrin görevi görürken, geceleri de satıcıların eşyalarını kilitleyip depolamasına olanak tanıyor.

güvenlik endişesi

Ancak geçen yaz yetkililer, açılış töreni sırasında patlayıcı cihazları saklamak için kullanılan kutularla ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi.

Yerel yetkililer daha sonra nehrin toplam mevcudiyetinin neredeyse %60’ını temsil eden yaklaşık 570 kitapçı standının sökülüp taşınması emrini verdi.

Bu talimatlar doğrultusunda Kasım ayında kitap kutularının sökülmesi için girişimde bulunuldu.

Başkentin nehir kıyısındaki yaklaşık 200 kullanılmış kitap satıcısı iptal kararını memnuniyetle karşıladı.

Paris Bouquinistes Derneği başkan yardımcısı Pascal Corseaux, Euronews Culture’a şunları söyledi: “Son yedi ay boyunca tüm enerjimizi taşınma kararıyla mücadele ederek harcadık ve bu sonuçtan dolayı çok rahatladık.” Dedi.

Son yıllarda turist eksikliğinden ve Kovid-19 salgını sırasındaki yaşam maliyeti krizinden etkilenen kitapçılar, geçimlerini sağlamakta giderek daha zorlanmaya başladı.

Corseaux, şunları söyledi: “Olimpiyat Oyunları sırasında işlerin iyi olacağını umuyoruz, çoğumuz zaten mali açıdan zor dönemlerden geçiyoruz. Tören günü ve hemen sonrasında işlem yapamayacağımızın farkındayız. ama tribünlerimizin taşınmasını istemiyoruz.” Dedi.

Paris Olimpiyat Oyunlarının açılış töreninde 206 ulusal delegasyondan 10.500’ün üzerinde sporcu Seine Nehri boyunca geçit töreni yapacak. Nehrin her iki yakasından yüzbinlerce seyircinin katılacağı oldukça iddialı bir tören olması bekleniyor.

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları 26 Temmuz-11 Ağustos, Paralimpik Oyunları ise 28 Ağustos-8 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş