Nahçıvan’ın efsaneleriyle ünlü sembolü: Yılandağ

0

Azerbeycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde bulunan efsaneleriyle ünlü Yılandağ’ı bu bölgenin en çok turist çeken mekanları arasında bulunuyor. Efsaneye göre Nuh’un Gemisi bu dağa çarparak Büyük Tufan’da yoluna devam etmiş.

Yılandağ, Azerbeycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin sembollerinden biridir.

REKLAM

Orta çağ döneminde bu dağın eteklerinde yaşayanlar vardı. Yılandağ insanlar için her zaman esrarengiz bir yer olmuş ve yerel halk burası için türlü türlü efsaneler yazmıştır.

**Galina Polonskaya, Euronews: **”Burası yılanların dağı olarak biliniyor. Efsaneye göre iyi insanlar burada saklanmış ve kötü insanlar da yılanların saldırısına uğramıştır. Ancak buranın yerlileri dağda yılan yaşamadığını söylüyor.”

Bir başka efsaneye göre Nuh peygamberin gemisi fırtına sonrası bu dağa çarpmış ve dağı ortadan ikiye bölmüştür.

**Veli Bakhshaliyev, Tarihçi: **”Efsaneye göre Nuh’un Gemisi Yılandağ’ın şeklini değiştirmiş, o an Nuh peygamber karaya yaklaştıklarını anlamıştır. İnanışa göre Nuh’un gemisi buraya çarptıktan sonra 100 kilometre daha yol almış ve daha yüksek bir dağın tepesine konmuştur.”

Yılandağ’ın yanında bulunan bir tepeden branın eşsiz manzarasını görebilirsiniz. Ancak öncelikle iki bin basamaklı tarihi merdivenleri çıkmanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş