Mantarı bu şekilde tüketmek D vitamini miktarını 25 kat artırıyor! Araştırma sonucu ortaya çıktı

0

Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almada hayati bir rol oynar. Özellikle D vitamini kemik sağlığından bağışıklık sistemine kadar pek çok önemli fonksiyon için gereklidir. Yapılan bir araştırma, mantarların belirli bir şekilde hazırlanıp tüketildiğinde D vitamini miktarını 25 kat artırdığını ortaya çıkardı.Bu keşif, mantarların bu şekilde tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarını önemli ölçüde karşılayabildiğini gösteriyor.

25 KAT FAZLA D VİTAMİNİ ALABİLİRSİNİZ

Mantarın paketini açıp hemen pişirmemelisiniz çünkü mantar toplandıktan sonra bile bazı vitaminleri sentezlemeye devam ediyor. Tüketilmeden önce güneşte bırakılan mantarlardan elde edilen D vitamini miktarı %25 oranında artabilmektedir. Bu da günlük D vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılıyor. Bu nedenle mantarlar tüketilmeden önce güneşte bekletilmelidir.

MANTARLAR YIKANMAMALIDIR

Mantarlar kesinlikle yıkanmamalıdır. Mantar süngerimsi bir şekle sahip olduğundan yıkandığında tüm kirleri emer. Bıçak yardımıyla soyarak tam bir gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

mantar

ARAŞTIRMA SONUCU ORTAYA ÇIKTI

Bu araştırma 2022 yılında Journal of Food Science’da yayınlandı. Araştırmada, koyu renkli portabello mantarlarının 20 dakika boyunca güneş ışığına maruz bırakılması durumunda D vitamini düzeylerinin önemli ölçüde arttığı tespit edildi.

mantar

Araştırmacılar, koyu renkli portabello mantarlarını 20 dakika boyunca güneş ışığına maruz bıraktıktan sonra, güneş ışığı almayan mantarlara kıyasla D vitamini seviyelerinin 10 kat arttığını buldu. Araştırmacılar ayrıca güneş ışığına maruz kalan mantarların D vitamini açısından zenginleştirilmiş mantarlarla benzer D vitamini düzeylerine sahip olduğunu buldu.

Araştırma bulguları, mantarları güneşte bırakmanın D vitamini içeriğini önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor.Bu, mantarların daha iyi bir D vitamini kaynağı olmasına yardımcı olabilir.

Mantar

Araştırmanın baş yazarı, Kaliforniya Üniversitesi, Davis, Dr. Michael Greger, mantarları güneş ışığına maruz bırakmanın D vitamini eksikliği olan kişiler için önemli bir besin kaynağı olabileceğini belirterek, “Mantarlar, D vitamini açısından zengin bir gıda haline gelebilir. Bu özellikle güneş ışığının olmadığı bölgelerde yaşayan veya D vitamini alan kişiler için faydalı olabilir.” D eksikliği var,” dedi Greger. Dedi.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gece yarısı hareketli anlar!  Polis memuru yaralandı, böyle yakalandı Gece yarısı hareketli anlar! Polis memuru yaralandı, böyle yakalandı
Ümit Özdağ hakkında soruşturma başlatıldı!Ümit Özdağ hakkında soruşturma başlatıldı!
Üst geçitten atlayan kişi ağır yaralandıÜst geçitten atlayan kişi ağır yaralandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş