Konvoyun sonu görünmedi! Ermenilerin Karabağ’dan ayrıldığı anlar dikkat çekti: “Bize ‘Çıkın gidin’ dediler”

0

Dünyanın gündemine damgasını vuran son gelişmelerden biri Azerbaycan’ın Karabağ’da 24 saatte başarıyla tamamladığı antiterör operasyonu oldu. Operasyonun ardından bölgede kontrolü sağlayan Azerbaycan, kalmak isteyen Ermenilere vatandaşlığa geçiş hakkı tanınabileceğini açıklayıp güvenliklerinin sağlanacağını temin etti. Bölgeden ayrılmak isteyen Ermenilere ise güvenli geçiş sağlanıyor. Birçok Ermeni araç konvoylarıyla uzun kuyruklar halinde Karabağ’dan ayrılıyor. Ermeniler duygu ve düşüncelerini anlatırken 40 yıldır Hankendi’de yaşayan Slava Sarkiçeviç (74) “Azerbaycanlıların bana çok iyilikleri oldu. Savaş olmamasını ve halklarımızın birlikte yaşamasını arzu ediyorum. Hankendi’de kalan çok kişi var. Onlar kalmak istiyor” derken Azerbaycan vatandaşlığını kabul etmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

ERMENİLER OTOBÜS YA DA ÖZEL ARAÇLARIYLA AYRILIYOR

Azerbaycan’ın Karabağ’da yasa dışı bulunan Ermeni silahlı gruplarına karşı başlattığı terörle mücadele operasyonunun sona ermesinin ardından masaya oturmak zorunda kalan Ermeni tarafı, silah bırakmayı ve silahlı güçlerini Karabağ’dan çekmeyi kabul etmişti. Operasyonun ardından Azerbaycan yönetimi Karabağ’daki Ermenilerin haklarının ve güvenliklerinin garanti altına alınacağını belirtmesine rağmen bazı Ermeniler kendi istekleriyle bölgeyi terk ediyor. Azerbaycan yönetimi ise Karabağ’ı terk etmek isteyen Ermenilerin Ermenistan’a güvenli geçişi için gerekli koşulları oluşturdu. Gönüllü olarak Karabağ’dan ayrılan Ermeniler otobüs ve özel araçlarla Ermenistan’a geçiş yapıyor.

2

“BENİM BÜTÜN DOSTLARIM MÜSLÜMANDI”

Hankendi’de 40 yıldır yaşadığını söyleyen 74 yaşındaki Slava Sarkiçeviç, “3 gündür yoldayım. Her şey düzeldiğinde, sorunlar çözüldüğünde geri dönmek istiyorum. Bakü’de uzun yıllar yaşadım. Herkesle aramız iyiydi. Birlikte bir sofraya oturur, sofradan kalkardık. Gümrükten çok rahat bir şekilde geçtim. Hiçbir sorun yaşamadım. Benim bütün dostlarım Müslümandı” dedi.

5

“ESKİDEN BU TOPRAKLARDA BİRLİKTE YAŞIYORDUK”

Azerbaycan vatandaşlığını kabul etmeye hazır olduğunu belirten Sarkiçeviç, “Azerbaycanlıların bana çok iyilikleri oldu. Savaş olmamasını ve halklarımızın birlikte yaşamasını arzu ediyorum. Hankendi’de kalan çok kişi var. Onlar kalmak istiyor” ifadelerini kullandı.

3

Hankendi’de doğduğunu söyleyen 83 yaşındaki Hrantik Hareçunyan ise, “Biz eskiden bu topraklarda birlikte yaşıyorduk. Eskiden Azerbaycanlı dostlarım vardı. Onlarla aramız iyiydi. Tekrar Hankendi’ye dönmek istiyorum. Kim bunu istemez ki” dedi.

“ERMENİLER BİZE ‘ÇIKIN GİDİN’ DEDİLER”

Karabağ’da kalmak istediğini söyleyen Enrik Harutunyan ise, Karabağ’daki sözde Ermeni yetkililerinin kendilerini gitmeleri konusunda uyardıklarını belirterek, “Ermeniler bize ‘çıkın gidin’ dediler, daha nereye gideceğimizi kesin bilmiyoruz” diye konuştu.

6

GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Azerbaycan’ın operasyonu sonrası Karabağ’daki Ermeni sivillerin temsilcileri ile Bakü yönetimi arasında Karabağ’daki Ermenilerin entegrasyonu ve hakları konuları kapsamında 21 Eylül’de Yevlah’da ve 24 Eylül’de Hocalı kentinde görüşmeler gerçekleştirildi. Üçüncü görüşmenin ise yakın tarihlerde yapılması konusunda mutabakata varıldı.

ALİYEV İLE PAŞİNYAN 5 EKİM’DE İSPANYA’DA GÖRÜŞECEK

Karabağ operasyonu sonrası Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasındaki ilk görüşme 5 Ekim’de İspanya’da gerçekleşecek. İspanya’nın Granada kentinde düzenlenecek olan Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi’nde, görüşmelere Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in de katılması planlanıyor.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Karabağ'da yakıt depolama alanında yaşanan patlamada acı bilanço artıyor: Ölü sayısı 125'e yükseldiKarabağ’da yakıt depolama alanında yaşanan patlamada acı bilanço artıyor: Ölü sayısı 125’e yükseldi
AİHM’in Yalçıkaya kararına sert tepki: Kabul edilemezAİHM’in Yalçıkaya kararına sert tepki: Kabul edilemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Gençlere cep telefonu ve bilgisayar desteği, yeni evleneceklere faizsiz krediCumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Gençlere cep telefonu ve bilgisayar desteği, yeni evleneceklere faizsiz kredi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking