Kanada, Türkiye’ye yönelik silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdı

0

Türkiye’nin çoğunlukla insansız hava araçlarında kullanılan optik ekipmanları tedarik ettiği Kanada, yaptığı açıklamada her ihracatın ayrı değerlendirmeye tabi tutulacağını söyledi.

REKLAM

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylama sürecini tamamlamasının ardından Kanada, Ankara’ya 2020’den bu yana uyguladığı silah ihracatı kısıtlamasını kaldırdı. Ancak Türkiye, her silah alımında söz konusu ürünün yeniden ihraç mı edileceğini yoksa transfer mi edileceğini beyan etmek zorunda kalacak Ukrayna hariç NATO üyesi olmayan bir ülkeye.

Kanada, 27 Eylül 2020’de Ermeni işgali altındaki Azerbaycan topraklarına karşı başlayan ve 44 gün süren İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nda Bakü’nün yanında yer alması nedeniyle Türkiye’ye silah ambargosu uygulamaya başlamıştı.

Ocak ayında yapılan toplantıda taraflar, İsveç’in NATO üyeliğini onaylama süreci üzerinde anlaşmaya vardı. Sonuç olarak Türkiye’nin İsveç’e yeşil ışık yakmasının ardından Kanada hükümeti ambargoyu kaldıracaktı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin İsveç’in NATO onay sürecini tamamlamasının ardından Kanada hükümeti bir açıklama yaparak, Türkiye’ye satış yapmak isteyen savunma sanayii şirketlerine yönelik ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını duyurdu.

Türkiye’nin çoğunlukla insansız hava araçlarında kullanılan optik ekipmanları tedarik ettiği Kanada, yaptığı açıklamada her ihracatın ayrı değerlendirmeye tabi tutulacağını söyledi.

Sonuç olarak Türkiye, Kanada’dan aldığı ürünlerin yeniden ihraç edilip edilmeyeceğini veya NATO üyesi olmayan bir ülkeye transfer edilip edilmeyeceğini açıklayacak. Ankara’nın üçüncü bir ülkeye yeniden ihracat yapılması durumunda operasyonu gerçekleştireceği formu da iletmesi gerekeceği kaydedildi.

Kararın ardından Kanada Ermeni Ulusal Komitesi bir açıklama yaparak Kanada’nın uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması yönündeki son adımı kınadığını duyurdu.

İsveç’in NATO üyeliğine onay

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılmak için başvuran İsveç, uzun süredir Türkiye tarafından engelleniyor. Türkiye ile ABD arasında yapılan görüşmelerin ardından Amerikan yönetimi ve Ankara eş zamanlı olarak F-16’ların katılımına ve satışına onay verdi.

Bu görüşmelerde Kanada’nın Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosu da görüşüldü ve onaylanması halinde kaldırılacağı açıklandı.

İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayan Macaristan’ın süreci yakın zamanda tamamlaması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking