İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: Faizler zorlayacak

0

Son iki yılı istihdam, ihracat ve kapasite kullanımında düşüşle geçiren sanayiciler, yeni yıla kar marjlarının daralması beklentisi ve yapısal reform çağrılarıyla giriyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, 2024 yılında sancılı bir geçiş sürecinin yaşanacağını söyledi.

Deprem, iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ekonomi politikalarındaki radikal değişiklik, resmi faiz oranının yüzde 8,5’tan yüzde 45’e yükselmesi, ihracat pazarının ve iç talebin daralmasıyla zor ve çalkantılı bir yıl geçiren üretken sektör , bu sorunların yeni yılın ilk yarısında da devam ettiğini gördü ve böyle de devam etmesi bekleniyor.

Bu yılın son meclis toplantısında konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, yapısal reformların yeni ekonomi yönetiminin belirlediği makro hedeflere uygun olması gerektiğini söyledi. 2023 yılının ilk yarısının rasyonelliğin dikkate alınmadığı bir yıl olduğunu belirten Bahçıvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

 • Büyümenin kapsayıcılığı konusunda önemli bir uzlaşmaya vardık. Kalite zaafları ortaya çıktı.
 • Yeni programın gelecek yıl büyüme ivmesinde önemli bir kayba yol açması muhtemel
 • Kredi faiz oranları sanayicimizi zorluyor.
 • Aşağıdan toparlanma işaretlerine rağmen küresel ekonomik konjonktür ülkemiz ekonomisi açısından henüz olumlu olmaktan uzaktır. Bunun temel nedenlerinden biri de yüksek faiz ortamıdır.
 • Ekonomik programın gelecek yıl büyümede bir miktar ivme kaybına yol açması muhtemel; Yüzde 4’lük OVP hedefinin altına düşmesi sürpriz olmaz.
 • Ancak kırılganlıkların azaldığı ve büyümenin daha dengeli bir yapıya kavuştuğu bir modelin uzun vadedeki faydaları da göz ardı edilmemelidir.
 • Yılın ilk yarısında bizi zorlu koşulların beklediği açık olsa da, 2024 yılının ikinci yarısından itibaren daha sağlıklı bir tablonun şekilleneceğine inanıyoruz.
 • Bu noktada üretimin yapısal dönüşümü artık ertelenebilir ya da ikincil bir gündem olmaktan çıkmış, kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir.
 • OVP’de ortaya konulan, özellikle hukuki olmak üzere yapısal dönüşüm vizyonunun kağıt üzerinde kalmaması çok önemli.
 • Sadece makroekonomik dengeleri değil, bir süredir maalesef bozulan yatırım ortamını da yeniden tesis etmemiz gerekiyor.
 • Mali konu da genel zihniyet değişikliğine ihtiyaç duyulan alanlardan biri.
 • 2023 yılının ikinci yarısında olduğu gibi 2024 yılında da hepimiz sancılı bir geçiş süreci yaşayacağımız aşikar.

GİYİMDE GÜNCEL KORUMA YILI

Türk Hazır Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, sektörde toparlanma sürecinin 2024 yılının ikinci yarısından itibaren başlamasının beklendiğini söyledi.

“2022 yılında 21,2 milyar dolar ihracat yapan sektörümüz, olumsuz koşullar nedeniyle 2023 yılını yaklaşık 19,6 milyar dolar ihracatla kapattı. 2024 yılında da bu rakamı korumayı hedefliyoruz. 2023 yılı sonunda sektörümüz 650 bin kişiye istihdam sağlayacak. 2024 yılında da bu rakamı korumayı hedefliyoruz. Ekonomi politikalarındaki değişimin temel etkilerinin 2020 yılının başından itibaren kendini göstereceğine inanıyoruz. 2024. Kısıtlayıcı politikalar nedeniyle yurt içi talep yılın ilk yarısında önemli ölçüde yavaşlayacak. Ancak enflasyon düşerse iç talep yılın ikinci yarısında toparlanabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş