Hollanda’da erken genel seçimin ilk sonuçları belli oldu! PVV açık farkla birinci sıraya yerleşti, Geert Wilders: ‘Ülkeyi biz yöneteceğiz’

0

Hollanda’da erken genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, İslam karşıtı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) açık farkla birinci oldu.

“ARTIK KAMPANYA BİTTİ VE SEÇMEN KONUŞTU”

Sandık sandıkları ve partisini birinci sıraya taşıyan ilk sonuçların ardından destekçilerine seslenen Wilders, şunları söyledi: “Diğer partilere dönüyorum; kampanya bitti ve seçmenler fikrini açıkladı. Artık “Bakmak zorundayız” Aralarındaki benzerlikler için. Birlikte çalışmamız gerekecek. PVV artık hiçbir partinin görmezden gelemeyeceği 35 sandalyeye ulaştı. Artık bıktık.” “Hollandalıların yeniden birinci sırada olmasını istiyoruz ve bunu yapacağız. “dedi.

“ÜLKEMİZİ YÖNETECEĞİZ”

Bu sonuçlara dayanarak artık göz ardı edilemeyeceklerini, farklı bir durumun son derece antidemokratik olacağını ve seçmenin bunu kabul etmeyeceğini savunan Wilders, “Ülkeyi biz yöneteceğiz” dedi. dedi.

Irkçı lider, kamu yayıncısı NOS’a yaptığı açıklamada, daha önceki açıklamalarını yumuşatmaya çalışarak, etnik kökeni ve dini ne olursa olsun herkesin başbakanı olmak istediğini, koalisyon halinde anlaşmaya varabileceklerini umduğunu söyledi. diğer partilerle konuşuyor.

Wilders, “Kendime güveniyorum. Partilerin Anayasa’ya aykırı hareket eden bir hükümet istememelerini anlayabiliyorum. Biz bunu da yapmayacağız. Camilerden, Kuran’dan, İslami okullardan bahsetmeyeceğiz. Konuşacağız” dedi. Hollandalıların umudu da bu.” dedi.

PVV’Yİ İŞÇİ PARTİSİ VE YEŞİL SOL İTTİFAK TAKİP ETTİ

Hollanda’da dün yapılan erken genel seçimlerde çıkış anketlerine ve ilk sonuçlara göre Wilders liderliğindeki PVV parlamentodaki 150 sandalyenin 35’ini kazanarak birinci olurken, PVV’yi İşçi Partisi ve Yeşiller Partisi takip etti. Avrupa Komisyonu’nun eski başkan yardımcısı Frans Timmermans liderliğindeki partiyi 25 sandalyeli sol ittifak takip ediyor.

ÜÇÜNCÜ YERDE DIŞLANDI

Dilan Yeşilgöz-Zegerius liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi Halk Partisi önceki seçimlere göre 10 sandalye kaybederek 24 sandalyeyle üçüncü sıraya geriledi. 2021 seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik tarafından seçilen ve ardından ayrılarak parti kuran Pieter Omzigt’in Yeni Sosyal Sözleşme Partisi, ilk kez seçimlere katıldı ve 20 sandalyeyle dördüncü oldu.

Parlamento aritmetiğinin kilit ismi haline gelen Omzigt, daha önceki konuşmalarında Wilders ile koalisyon kurmayacaklarını belirtmiş ancak ilk sonuçların ardından bu konuda net bir açıklama yapmaktan kaçınmıştı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Denk partisinin milletvekili sayısı önceki seçimlere göre değişmeyerek 3’e eşitlendi.

Kaynak: AA

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ankara'da komşular arasındaki kavga nedeniyle katliam: 2'si çocuk 5 kişi öldü...Ankara’da komşular arasındaki kavga nedeniyle katliam: 2’si çocuk 5 kişi öldü…
İsrail'in Esir Değişimi Bildirgesi, Yeni Tarih Açıklandı!  Netanyahu açıkladı: Bunları örtbas etmeyecekİsrail’in Esir Değişimi Bildirgesi, Yeni Tarih Açıklandı! Netanyahu açıkladı: Bunları örtbas etmeyecek
Siirt'teki maden ocağında çökme!  Vali Kemal Kızılkaya acı haberi açıkladıSiirt’teki maden ocağında çökme! Vali Kemal Kızılkaya acı haberi açıkladı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş