Hafize Gaye Erkan için yeni iddia: ‘Çalıştığı bankayı dolandırmakla suçlanıyor’

0

İYİ Balıkesir Partisi Milletvekili Turhan Çömez, Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt’un CİMER’e sunduğu şikayet dilekçesine ilişkin, Cumhurbaşkanı Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından görevden alındığını iddia eden bir açıklama yaptı.

Suçlamalara sosyal medyadan yayınladığı videoyla tepki gösteren Turhan Çömez, dün soru önergesi sunarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten yanıt istedi.

SIRADAKİ SORULAR

Çömez, Şimşek’e şu soruları sordu:

“Merkez Bankası Başkanı Sayın Hafize Erkan, Sayın Erol Erkan ve annesi Sayın Gamze Erkan’a özel protokol uygulandığı doğru mu? Sayın Bay’a görev verildiği doğru mu? . Erol Erkan Banka Merkezde? Sayın Erol Erkan “Resmi devlet araçlarıyla Merkez Bankası’nın bulunduğu binaya gelip gittiği doğru mu? Eğer tüm bunlar doğruysa böyle bir uygulamanın Merkez Bankası’nın itibarına ve güvenilirliğine zarar vereceğini düşünüyor musunuz? Merkez Bankası’nı bu bilinçle yönetmek mümkün olacak mı sizce?”

‘ERKAN’A BANKACILIK KANUNUNU İHLAL ETMEKLE SUÇLANIYORUZ’

Turhan Çömez, paylaşılan videoda Hafize Gaye Erkan hakkında ABD’de “dolandırıcılık” suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını söyledi.

Çömez, şöyle konuştu: “Bankacılık kanunlarını ihlal ettiği ve çalıştığı bankayı dolandırdığı iddiasıyla soruşturma altında olan birini aldık, Amerika’dan getirip Merkez Bankası’nın başına getirdik. O bizi kurtarırsa ancak siz kurtarırsınız dedik. Bizi kurtarın. Böylece çantasını toplayıp ailesini de yanına aldı. “Merkez Bankası’na geldi. Babasına oda ayırttı, resmi araç rezervasyonu yaptı ve güya ailesi Merkez Bankası’na gelirken özel protokollerle ağırlandı” dedi.

“BABASININ ‘ABD’DEN SENİ KURTARMAYA GELDİK’ DEDİĞİ PARMAĞA HAYRAN OLDU”

Erkan’ın babasının garsonları dövdüğünü iddia eden Çömez, şöyle konuştu: “Bu da yetmezmiş, babası da ‘Amerika’dan sizi kurtarmaya geldik’ diyerek koridorlardaki insanlara parmak sallamaya başladı. Toplantılar yaptı, çağırmadığı personeli çağırdı’ Odasından hoşlanmadı, azarladı, kovdu. Hizmetini beğenmediği garsonlara da tokat attı. Suçlamalar bunlar. “Olabilir mi böyle bir şey” demeyin, olmaz dedik. Ya ama merak ettik, bütün bu ayıplar ortaya çıkarken susmayalım dedik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soru önergesi verdik, bakalım cevabı ne olacak? Belki de her zaman olduğu gibi “Yapabilirlerdi” Ayrıca şunu da söylüyorlar: “Genelge yayınladık. Kağıt israfı yok. O yüzden cevap vermiyoruz.” Ama Türkiye bu durumu, bu utancı hak etmiyor” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI OĞLU İÇİN DE ODA OLUŞTURDU’

İYİ Balıkesir Parti Milletvekili Turhan ÇömezBugünkü açıklamasında daha fazla iddiayı gündeme getirdi.

“Merkez Bankası’ndan bilgi yağmur gibi geliyor. Sonuncusu daha da sinir bozucu.” Çömez, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı katında Cumhurbaşkanının oğlu için bir oda oluşturulmuş. Babası için de bir ofis oluşturulduğunu yakın zamanda öğrendik. Maaşını vergilerle ödediğimiz bir Merkez Bankası çalışanı bu göreve özel olarak atandı. Yeni başkanın oğlu ve onunla ilgilenmek için sadece Ankara’da değil her zaman yanında olduğunu: “Cumhurbaşkanına İstanbul ve diğer gezilerde eşlik eden özel bir bakıcı” dedi.

“ÇOCUK BİR YERE GİTTİĞİNDE GÜVENLİK GÜÇLERİ ONU KORUMAK İÇİN EŞLİK EDER”

Çömez, güvenlik görevlilerinin Erkan’ın oğluna koruma amaçlı eşlik ettiğini söyledi. “Öte yandan başkanın oğlu ne zaman Merkez Bankası’na bir yere gitse, bahçeye çıksa yanında mutlaka 3-4 banka güvenlik görevlisi koruma olarak bulunuyor. Bütün bunlar son derece can sıkıcı ve olmaması gereken bir durum. Demokratik bir ülkede bunun doğru olup olmadığını araştırmalıyız.” “Bütün bu soruların cevabını vermek üzere Maliye Bakanı Şimşek Sayın’a soru önergesi sunduk. Cevap geldiğinde mutlaka sizlerle paylaşacağız.” Dedi.

‘ERKAN’DAN TARİH İSTEDİM’

Çömez, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan randevu istediğini söyledi. “Bunların ne kadar doğru olduğunu, doğruysa nedenini daha detaylı tartışıp anlayabilmemiz için Sayın Gaye Erkan’dan randevu istedim. Ancak asistanı yurt dışında olduğunu, önümüzdeki hafta gelip gelmeyeceğini ve bu görüşmeyi yaptığını belirtti. gerçekleşecek, sonucu size bildireceğim. Ama kritik nokta tam da burası.” “Bu dönemde bir Merkez Bankası başkanının 3 hafta yurt dışında olması çok ciddi bir soru işaretidir. Bu, bir bankanın güvenilirliğini ciddi anlamda sorgulaması gereken bir durumdur.” dedi.

NE OLDU?

Hafize Gaye Erkan hakkındaki iddialara ilişkin dün yaptığı açıklamada iddiaları reddederek, “Son dönemde beni ve ailemi hedef alan, Bankamıza olan güveni sarsıcı, kasıtlı ve gerçeklere uymayan haberler yayılıyor. Beni ve Bankamızı suçlayan asılsız haberler kesinlikle kabul edilemez. Gerekli yasal haklarımı kullanacağım. Sorumlulara karşı.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking