Güneş enerjisi için gözler uzaya çevrildi, ilk uzay çiftliği 2035’e kadar aktif olabilir

0
Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Solar Space isimli şirket uzayda güneş enerjisi teknolojisinin karasal eşdeğerlerinden daha fazla yenilenebilir enerji üreteceğini söylüyor

REKLAM

Dünya yörüngesine oturacak şekilde tasarlanan bir güneş enerjisi çiftliğinin 2035 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

İngiltere’de Oxfordshire merkezli teknoloji firması Space Solar, projenin gelecekte İngiltere’nin enerji arzına katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Güneş panellerinin birbirine eklenmesi ile 2 km uzunluğa ulaşan çiftlik,ürettiği enerjiyi Dünya’daki alıcılara cep telefonu sinyallerine benzer şekilde gönderecek.

Şirket, uzayda güneş enerjisi teknolojisinin karasal eşdeğerlerinden daha fazla yenilenebilir enerji üreteceğini söylüyor.

Güneş enerjisi uzay çiftliği nedir?

Güneş enerjisi uzay çiftliği, dünya üzerinde yörüngede dönen dev güneş panellerinden oluşuyor. Mucitler, güneş ışığının uzaydaki yoğunluğunın çok daha yüksek olması nedeniyle temiz enerji kaynağı olarak gökyüzüne yöneldi.

Uzayda, güneş ışınları Dünya’dakinden yaklaşık on kat daha güçlü ve sadece gündüz saatlerinde değil, günün 24 saati yakalanabiliyor.

Geçtiğimiz ekim ayında Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya’nın 36 bin km üzerinde dolaşacak bir güneş çiftliği planını açıkladı.

ESA’dan yapılan açıklamada, “[Böyle bir proje] Avrupa’nın iklim değişikliğini hafifletmek için yüksek hacimli temiz enerji çözümlerine yönelik uluslararası yarışta kilit bir oyuncu ve potansiyel olarak lider olmasını sağlayacaktır,” denildi.

Uzay çiftliği 2035 yılına kadar faaliyete geçebilir

Teknoloji şirketi Space Solar, yeniden kullanılabilir uzay fırlatmalarındaki yeniliklerin artık yüzen güneş enerjisi çiftliğini “ekonomik olarak uygulanabilir” hale getirdiğini söylüyor.

Bu teknoloji, karadaki güneş enerjisi çiftliklerinin yarısı, açık denizdeki rüzgar enerjisi çiftliklerinin onda biri kadar bir alan kullandığı ve 13 kat daha fazla yenilenebilir enerji ürettiği için Birleşik Krallık için hayati bir enerji kaynağı haline gelebilir.

Space Solar’dan Sam Alden BBC’ye yaptığı açıklamada, “Uzay tabanlı güneş enerjisi uzun zamandır en verimli temiz enerji kaynağı olarak görülüyor.

“Net sıfır ve gezegen için parlak bir gelecek üzerinde gerçekten önemli bir etki yaratabileceğiz,” diyen Alden şirketin hedefinin “600 uydu kullanarak Dünya’nın enerji arzının yüzde 20’sini sağlamak,” olduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking