Gençlerde panik atakla başa çıkma yolları

0

Panik atak sırasında vücudunuzda olup bitenleri kontrol edemediğinizi veya etrafınızda olup bitenlerden koptuğunuzu hissedebilirsiniz. Hızlı kalp atışı veya nefes darlığı gibi fiziksel belirtiler nedeniyle vücudunuzun tehlikede olduğunu hissedebilirsiniz. Bu korkutucu olabilir ancak panik atağın size fiziksel zarar vermeyeceğini unutmayın. Atak sırasında hissetmeseniz bile kontrolün sizde olduğunu ve hissin geçeceğini unutmamanız önemlidir. Semptomlar genellikle en kötü on dakika içinde ortaya çıkar. Ancak panik atak uzun bir süre boyunca ortaya çıkabileceği gibi kısa bir süre içinde birden çok kez de ortaya çıkabilir.

Panik ataklar genellikle hayatınızda meydana gelen bir olaydan dolayı kendinizi çok kaygılı hissettiğinizde ya da zor bir durumla karşılaştığınızda ortaya çıkar. Evde yaşanan zor bir durum, sınavlar, iş, arkadaşlıklar veya ilişkilerle ilgili stres gibi bir şey olabilir. Bu tür zor durumlar ve stresli anlar panik atağa neden olabiliyor. Bazen nedenini net olarak görmek zor olabilir ama önemli olan kendinizi anlamaya çalışmak ve hangi durumların veya mekanların panik atak geçirmenize neden olduğunu anlamaya çalışmaktır. Tetikleyicilerinizi tanıyarak bu durumlarla başa çıkmanın yollarını düşünebilir veya belirli durum veya yerlerde duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmek için yardım arayabilirsiniz.

Psikolog Duru Erdem, şunları söyledi: “Bazen bizi endişelendiren bir durum veya yerden kaçınmak daha kolay gibi görünebilir. Bu anlaşılabilir bir tepki olabilir ancak durumlardan uzun süre kaçınmak kaygının daha da büyümesine neden olabilir. Amaç her zaman bir yol bulmak değildir. bizi endişelendiren durumlardan kaçınmak ama bu durumlarda hissettiğimiz duygularla baş edebilme becerisini kazanmak.

Bu noktada geliştirilmesi gereken üç temel beceri; etkili nefes alma ve nefes kontrolü, sakinleşmek için gereken güvenli alanı ayırma becerisi ve duyu kontrolüdür. Panik atak geçirdiğinizde çevrenizdeki şeylerle bağlantınızı kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki şeylerle yeniden bağlantı kurmanın bir yolu görebileceğiniz, duyabileceğiniz, tadabileceğiniz, dokunabileceğiniz veya koklayabileceğiniz beş şeyi seçmektir. Buna “ayakta egzersiz” denir. Her duyu için birkaç öğe seçebilir veya görebileceğiniz beş şeyi bulmak gibi yalnızca tek bir duyuya odaklanabilirsiniz. “Bu, çevrenizle bağlantı kurmanıza ve kontrolün sizde olduğunu hissetmenize yardımcı olabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş