Ev hanımlarında daha sık görülüyor! Erken tedavi edilmezse kalıcı hasar bırakabilir

0

Ortopedi ve Travmatoloji Op.Dr.Mustafa İsmet Tatar, karpal tünel sendromuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sendromun belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren uzmanlar, hastalığın şiddetine göre farklı tedavi yöntemlerinin uygulandığını söyledi. Op, karpal tünel sendromunun, median sinir olarak bilinen sinirin el bileğinde sıkışması sonucu oluştuğunu belirtiyor. Dr Tatar, şunları söyledi: “Median sinir, karpal tünel olarak da bilinen el bileğinin iç kısmında yer alıyor. Bu sinir elimizde sıkıştığında sinyal gönderdiği birinci, ikinci ve üçüncü parmaklarda şiddetli uyuşukluk meydana gelir. Bu hastalıkta el hareketi bozulmaz. Ancak hastalar ilk üç parmakta ve yüzük parmağının yan kısmında uyuşma ve karıncalanma hissederler. Aşırı kilolularda, şeker hastalarında, ellerini çok kullananlarda, çok çalışan kişilerde ve çalışkan ev hanımlarında daha sık görülüyor” dedi.

“Derhal önlem alınmazsa kalıcı hasar riski var.”

Ortopedi Uzmanı Op., bası şiddetine göre tedavinin uygulanması gerektiğini belirtiyor. Dr. Mustafa İsmet Tatar, şunları söyledi: “Bu hastalığın belirtileri genelde hafif başlıyor. Tedavi edilmezse ilerler. Karpal tünel sendromunun en sık görülen semptomu, özellikle geceleri ellerde uyuşma ve karıncalanmadır.

Hastalığı teşhis ettiğimizde sinirin sıkışan kısmını merkeze yerleştirip her iki ucuna elektrotlar yerleştirip EMG dediğimiz yöntemle iletimin geçip geçmediğini veya yavaşladığını ölçüyoruz. EMG dediğimiz yöntem bize hafif, orta ve şiddetli bası olmak üzere üç sonuç verir. Hafif bası oluştuğunda öncelikle bilezik, ilaç ve merhemlerle tedavi ediyoruz. Orta derecede sıkışma oluştuğunda enjeksiyon yapıyoruz, ciddi sıkışma durumunda ise genellikle kapalı veya açık yöntemle ameliyat gerçekleştiriyoruz.

Karpal tünel sendromunda uyuşukluk günlük yaşamı zorlaştıracak ya da uykuyu engelleyecek düzeyde ortaya çıkıyorsa acilen tıbbi yardıma başvurmalısınız. “Karpal tünel sendromu erken tedavi edilmezse ellerdeki sinir ve kaslarda kalıcı hasara veya kaslarda hafif erimeye neden olabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş