Dua Lipa’nın Levitating şarkısı çalıntı mı? Sanatçıya üçüncü dava yolda

0

Ünlü sanatçı Dua Lipa’nın en sevilen şarkılarından Levitating’e yapılan çalıntı iddiaları sebebiyle dava açılabileceği belirtildi.

Arnavut asıllı ünlü İngiliz şarkıcı Dua Lipa’nın en sevilen şarkılarından Levitating’e yapılan çalıntı iddiaları sebebiyle dava açılabileceği belirtildi. 

REKLAM

Levitating şarkısı çalıntı iddiaları sebebiyle başka sanatçılar tarafından daha önce iki kez dava edilmişti.

New York’taki mahkeme 27 yaşındaki şarkıcıya söz konusu parçayı kopyaladığına dair bir dava ile karşı karşıya kalacağını duyurdu.

İddialara göre Lipa’nın Levitating şarkısının giriş kısmındaki şarkı sözlerinin ritmik yapısı ve melodisindeki iniş çıkışları, söz ve müziği L. Russell Brown and Sandy Linzer’a ait olan 1979 yapımı Wiggle and Giggle All Night adlı şarkının bazı yönleriyle benzer öğeleri barındırıyor.

Ancak Dua Lipa’nın avukatları söz konusu iddialara şiddetle karşı çıkarak müvekkillerinin daha önce Wiggle and Giggle All Night adlı şarkıyı hiç dinlememiş olduğunu ve ithamların anlamsızlığına dikkat çekiyor.

Davayı yöneten yargıç Katherine Polk Failla, Lipa’nın avukatlarıyla genel manada aynı fikirde olduğunu belirtse de mahkemeye konu olan şarkının “çarpıcı derecede benzer” olduğuna dair meşru delillerin yeterli bulunduğu ifade ediliyor.

Karşı tarafın avukatı Jason Brown ise yaptığı açıklamada, “Günümüz sanatçısına büyük saygı duyuyoruz ancak kullandığı metaryaller başka birine aitse gerekli tazminat ödenmeli ya da (eski sanatçılara) atıfta bulunulmalı. Bu konuda araştırmamız devam edecek ve konuyu mahkemeye taşıyacağız.” diye konuştu.

Dua Lipa’nın şarkısı Levitating çıktığı dönemde İngiltere müzik listelerinde 5 numaraya kadar yükseldi ve 77 hafta boyunca Billboard 100 listelerinde kalmayı başardı. Şarkının klibi popüler video platformu Youtube’da da yaklaşık 800 milyon kez izlendi.

Levitating’in başarısı sonrası Lipa, Don Diablo adlı ses sanatçısıyla düet yapmış ve söz konusu parça remix versiyonu ile yeniden yorumlanmıştı.

Lipa daha önce Levitating  şarkısı sebebiyle 2 kez davalık oldu

Dua Lipa’nın başı çalıntı iddiaları sebebiyle daha önce iki kez ağrımıştı. Mart 2022’de ABD-Florida merkezli reggae grubu Artikal Sound System, İngiliz sanatçının parçasının kendilerine ait olan 2017 yapımı Live Your Life şarkısından çalıntı olduğunu iddia etmişti.

Yine 2022’de görülen başka bir davada Dua’nın söz konusu şarkısının sanatçı Miguel Bose’ye ait 1980 yapımı İspanyolca bir eser olan Don Diablo parçasından çalıntı olduğu iddia edilmişti. Her iki davada da Dua’nın avukatları sanatçının söz konusu şarkıları daha önce hiç dinlemediğini belirtmiş ve davalardan bir sonuç çıkmamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş