Çekya eski başbakanı Babiš 7 AP üyesini geri çekti, liberaller zorda

0
Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Haziran ayında yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ağır kayıplar veren liberal Renew Europe grubu, eski Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiš'in yedi milletvekilini geri çektiğini açıklamasının ardından yeni bir darbe aldı.

REKLAM

Son Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ağır kayıplar veren Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) liberal odaklı “Avrupa'yı Yenile” grubu, Çek Cumhuriyeti'nin tartışmalı eski Başbakanı Andrej Babiš'in yeni bir hamle yapmasının ardından yeni bir hamle yaptı. Cuma günü Avrupa Parlamentosu'nun yedi üyesini geri çektiğini ve ağır bir darbe aldığını duyurdu.

Bu, Renew Europe'un koltuk sayısının 81'den 74'e düşeceği ve muhafazakarlar ile sosyalistler arasında uzun süredir sahip olduğu belirleyici konumun daha da zayıflayacağı anlamına geliyor.

Babiš, partisi Memnun Olmayan Yurttaşlar Hareketi'nin (ANO) derhal geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Babiš, kararının, Renew Europe'un sürekli desteklediği Yeşil Anlaşma ile göçmenlik politikası arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklandığını açıkladı.

Babiš, açıklamasında şunları söyledi: “Avrupa seçimlerinde yasadışı göçle mücadele edeceğiz, içten yanma “Motosiklet yasağını kaldıracağımızı ve Yeşil Anlaşma'yı temelden değiştireceğimizi söyleyerek bir araya geldik” dedi.

“Her şeyden önce Çek Cumhuriyeti'nin egemen bir ülke olarak kalmasını istiyoruz. Şu ana kadar yapılan müzakereler bunun Renew Europe grubunda mümkün olmayacağını gösterdi.” diye devam etti.

Eski başbakan, Meclis'te “gündemimizi tanıtabileceğimiz” yeni bir grup arayacağını ekledi ancak herhangi bir isim önermedi.

Milyarder Babiš, çıkar çatışmalarına karışmak, siyasi rakiplerine gözdağı vermek ve vergi ödemekten kaçınmak için offshore hesaplar kullanmakla suçlanıyor. Babiš, Avrupa Birliği (AB) fonlarında 2 milyon Euro'yu içeren ve protestolara yol açan uzun süredir devam eden bir dolandırıcılık davasının merkezinde yer alıyordu. Şubatta İkinci kez beraat etti.

Bir dizi skandal, Babiš ile Avrupa'daki liberal meslektaşları arasında gerginliğe neden oldu ve bu istikrarsız ilişkinin daha ne kadar sürdürülebileceği sorusunu gündeme getirdi.

Habere tepki gösteren Renew Europe başkanı Valérie Hayer, ANO'nun seçtiği “popülist yolun” grupla “uyumsuz” olduğunu ve ayrılmanın “çok gecikmiş” olduğunu söyledi.

Hayer, yaptığı açıklamada, “Geçen ay boyunca değerlerimizden uzaklaşmaları katlanarak arttı ve buna büyük endişeyle tanık oluyoruz.” dedi.

“ANO'nun liberal değerlere bağlılığını sürdürme konusundaki isteksizliği bugünkü sonuca yol açtı. Güçlü Avrupa yanlısı inanç ve değerlerimize sırtlarını döndüler.”

Gelecek hafta bir liderlik sorunuyla karşılaşabilecek olan Hayer, ANO'nun ayrılmasının Renew Europe grubunu konsolide edeceğini ve onu “daha entegre” hale getireceğini öngördü.

Ancak Babiš'in kararı, Brüksel'deki siyasi nüfuzunun her geçen gün azaldığını gören liberaller için özellikle tehlikeli bir zamana denk geliyor.

Renew Europe Perşembe günü yaptığı açıklamada, Belçika partisi Les Engagés'ten (The Dedicated) bir milletvekilinin gruba katıldığını duyurdu. Birkaç saat sonra seçimlerde beş sandalye kazanan federalist hareket Volt Europa'nın Renew yerine Yeşiller ile birlikte hareket edeceği ortaya çıktı.

Volt'un hareketi resmi olarak doğrulanmadı ancak Renew Europe'un ANO ve aşırı sağ Hollanda Özgürlük ve Demokrasi Halk Partisi (VVD) ile olan karmaşık ilişkisine dayandığı düşünülüyor.

Hayer başlangıçta VVD'yi Liberal gruptan çıkarmak için oy kullanacağına söz vermişti, ancak seçimden sonra Renew'i daha fazla sandalyeden mahrum bırakacak bir plandan geri adım attı. Euronews perşembe günü yayınlandı özel haberlerine Rapora göre Renew, VVD'yi ihraç etmek yerine partinin liberal değer ve ilkeler açısından kırmızı çizgiyi aşıp aşmadığını kontrol etmek için Hollanda'ya bir gözlemci heyeti gönderecek.

Yedi milletvekilinin ANO tarafından geri çekilmesi, Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler (ECR) grubunu Parlamentodaki üçüncü en büyük oluşum olarak güçlendirdi; bu, ECR'nin bu hafta başında bir dizi yeni üyeyi duyurmasıyla resmileşti.

REKLAM

Babiš, ECR'ye katılmaya karar verdi çünkü 2021 seçimlerinde Babiš'i mağlup eden mevcut Başbakan Petr Fiala'nın partisi de bu grupta yer alıyor. reddedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking