Çam ve Sakura’daki nükleer sızıntıyı hastane doğruladı, örtbas iddiası gündemde

0

Çam ve Sakura'daki nükleer sızıntının örtbas edildiği iddiası haber olmaya devam ederken, hastane olayı doğruladı.

REKLAM

İstanbul'daki Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde nükleer sızıntı olduğu yönündeki haberler gündemde olmaya devam ederken, hastane çalışanlarından biri; İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı'nın sızıntıyı örtbas ettiğini söyledi.

Sözcü'den Hazar Dost'un haberine göre, 2020 yılında hizmete giren hastanenin ismi açıklanmayan çalışanı, TBMM'ye sunduğu dilekçede, bu yıl hastanede yoğun bir nükleer sızıntının meydana geldiğini ve bu sızıntının gizli olduğunu belirtti. Halk.

Talepte, kaybın gizlenmesi talimatının İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi Alim B. tarafından verildiği, konunun hastane başhekimi tarafından da bilindiği belirtildi.

Dost'un raporlarında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne şikayette bulunan personelin görev yerinin değiştirildiği iddiası da yer aldı.

Hastane onaylandı

Konuyla ilgili resmi açıklama Çam ve Sakura hastanesinden de geldi. 29 Haziran'da yayımlanan “Kamuoyunun Bilgisine: 01.25.2024 Tarihinde Meydana Gelen Teknik Arızaya İlişkin Duyuru” başlığıyla yapılan açıklamada, atıkların depolandığı sıvı atık tanklarında meydana gelen teknik arızanın ardından, Söz konusu tarihte Nükleer Tıp Kliniğinde radyoaktif iyot tedavisi gören hastaların toplandığı, tankların bağlı olduğu ünitenin çalışmasının durdurulduğu, durdurulduğu ve bölgede güvenlik tedbirlerinin alındığı bildirildi.

“İlgili birimlerde yapılan değerlendirmelerin ardından AFAD ekipleri ve Nükleer Kontrol Kurumu (NDK) davet edildi. AFAD ekibi ve NDK'nın incelemelerinin ardından kaza sürecinde alınan tedbir ve uygulamalarda herhangi bir eksiklik görülmedi. Bu süreçte gerekli önlemlerin alındığı, hastaya veya hastane personeline radyasyon verilmediği belirlendi.” “Herhangi bir maruz kalma tespit edilmedi” açıklama şöyle devam etti:

“NDK denetimi sonrasında hazırlanan ve kurumumuza gönderilen resmi yazışmalar ve öneriler doğrultusunda süreç talimatlarına uyulduğu ve gerekli tüm bakım ve onarım çalışmalarının NDK tarafından önerilen süre sonunda tamamlandığı son kontrol denetimi sonrasında, Kliniğe hasta kabulü yeniden başladı.”

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Hastanemizde sağlık hizmetleri kesintisiz ve güvenli bir şekilde devam etmektedir. Bunu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İl sağlık müdürü sızıntıyı yalanladı

Olayın üstünü örttüğü iddia edilen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ise sızıntıyı yalanlayarak, Atom Enerjisi Kurumu'nun (AEK) kazayla ilgili yaptığı ölçümlerde herhangi bir sızıntının tespit edilmediğini söyledi. Ancak Dost'un haberine göre Çam ve Sakura hastanesi yetkilileri sızıntı iddiasını doğrulayarak gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.

Sızıntının otoparkta görevli bir temizlikçinin dikkati sayesinde meydana geldiği iddia edilirken, 2 gün süren sızıntının ekipler tarafından onarıldığı ve personelin bu süre zarfında koruyucu ekipmanlarla çalıştığı bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking