BM’nin kutsal kitaplarla ilgili kararı, Türkiye’nin girişimiyle UNESCO kararına eklendi

0

Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, işlenen suçların uluslararası hukukun ihlali teşkil ettiğini beyan eden BM Genel Kurulu kararını da eklediğini söyledi.

Aybet, geçen yıl UNESCO’nun 216’ncı yönetim kurulu toplantısında ırkçılık, ayrımcılık ve nefret suçlarına ilişkin karar kapsamına İslamofobi ile mücadelenin de dahil edildiğini söyledi.

Büyükelçi Aybet, toplantıda yaptığı konuşmayla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Her türlü nefret suçuyla mücadeleyi desteklediğimizi belirtirken, İslam karşıtı suçların son yıllarda endişe verici derecede arttığının altını çizdim. UNESCO’nun bu konuda Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini kaydettim. Karar taslağı şöyleydi: Önerdiğimiz değişikliklerle kabul edildi. Mücadeleye devam edelim.”

Temmuz 2023’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Fas’ın sunduğu ve dini inançları nedeniyle bireylere, kutsal kitaplara ve dini yerlere yönelik her türlü şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak kabul eden kararı oybirliğiyle kabul etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking