Almanya ile Rusya arasında ‘sızıntı’ krizi: Moskova, Alman büyükelçiyi bakanlığa çağırdı

0

Rus medyası Cuma günü, Alman yetkililerin Ukrayna’ya gönderilecek silahları ve Kiev’in Kırım’daki bir köprüye olası saldırısını görüştüğü toplantının 38 dakikalık kaydını yayınladı ve Rus yetkililer Almanya’dan açıklama talep etti.

REKLAM

İki ülke arasındaki kriz, üst düzey Alman subaylarının yaptığı toplantının ses kaydının Rus medyasında yayımlanmasıyla daha da kötüleşti. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius Rusya’yı “enformasyon savaşı” yürütmekle suçlarken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Almanya’nın Moskova büyükelçisini çağırdı.

Rus medyası Cuma günü, Alman yetkililerin Ukrayna’ya gönderilecek silahları ve Kiev’in Kırım’daki bir köprüye olası saldırısını görüştüğü toplantının 38 dakikalık kaydını yayınladı ve Rus yetkililer Almanya’dan açıklama talep etti.

Almanya Cumartesi günü olayı açık bir istihbarat müdahalesi olarak nitelendirdi ve soruşturmaların sürdüğünü duyurdu.

Alman Bakan Pistorius, Pazar günü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu olay, basit bir konuşmanın dinlenmesi ve iletilmesinden çok daha fazlasıdır… Putin’in yürüttüğü bilgi savaşının bir parçasıdır. Hibrit bir yanlış bilgilendirme saldırısıdır. Bölünmeyle ilgilidir. Bu bir bölücülüktür. Birliğimizi baltalamakla ilgili.”

Kremlin, diğer ülkelerden gelen suçlamalara rağmen, yanlış veya yanıltıcı bilgi yaydığı yönündeki suçlamaları defalarca reddetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü sosyal medya hesabından şunları söyledi: “Almanya’dan açıklama talep ediyoruz.”

Ses kaydında, telefon görüşmesine katılanların, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un şu ana kadar açıkça reddettiği Taurus seyir füzelerinin Kiev’e teslim edilmesi olasılığını tartıştıkları duyuluyor. Olası askeri hedefler.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu ses kaydının yayınlanmasıyla Bundeswehr’in (Alman silahlı kuvvetleri) kurnaz planları ortaya çıktı. Hatta bu açıkça bir kendini ifşadır.”

Rusya Güvenlik Konseyi başkan yardımcısı eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev Pazar günü yaptığı açıklamada, kaydın Berlin’in Moskova’ya karşı savaşa girmeye hazırlandığını gösterdiğini söyledi.

Almanya’nın Moskova Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Rusya Dışişleri Bakanlığı bunun yerine Pazartesi günü Almanya’nın Moskova büyükelçisini çağırdı.

Devlet gazetesi RIA Novosti, Alman büyükelçisinin, Alman yetkililerin Kırım’la ilgili kamuoyuna duyurulan konuşması nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını duyurdu.

Gazete, Moskova bakanlığına gelen büyükelçinin Rus gazetecilerin sorularını yanıtlamayı reddettiği bir video yayınladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş