Almanya haftada 4 gün çalışmayı test etmeye başladı

0

Avrupa'nın resmi haftalık çalışma saatlerinin en kısa olduğu ülkelerden biri olan Almanya'da 45 şirket ve kuruluş, Şubat ayından itibaren haftada 4 gün çalışma sistemini test etmeye başladı.

REKLAM

Altı aylık uygulama süresince maaşlarda herhangi bir azalma olmayacak.

Yeni uygulama, çalışanların verimliliğini artırmayı hedeflerken aynı zamanda iş ve sosyal yaşam arasında daha iyi bir denge kurulmasına da meydan okuyacak.

Ülkedeki sendikalar geçtiğimiz Nisan ayında işlerin korunmasına ve işten çıkarmaların önlenmesine yardımcı olacağını öne sürerek çalışma haftasının kısaltılması çağrısında bulunmuştu.

Son yapılan kamuoyu yoklamaları çalışanların %71'inin dört gün çalışma olasılığına olumlu baktığını ortaya çıkardı.

Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) göre Almanya'da ortalama çalışma haftası 34,2 saat olarak ölçülüyor.

Uzmanlar, “yaşayacak” fazladan bir günü olan çalışanların işlerine daha fazla odaklandıklarını, daha az hastalık izni aldıklarını ve daha az tükenmişlik yaşadıklarını belirtiyor.

Şubat 2023'te İngiltere'de yapılan bir araştırmada, haftanın dört günlük çalışma süresinin pilot uygulamasının çalışan memnuniyetini artırdığı, verimlilikte düşüşe neden olmadığı gözlemlendi.

Avrupa'da dört günlük çalışma haftası sistemi birçok ülkede test ediliyor. Almanya'dan önce bu uygulama Belçika, İngiltere ve Portekiz'de de deneniyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
meritking