ABD’de nükleer füze tesislerinin şartlarının kansere yol açtığına dair belgeler ortaya çıktı

0

AP, Hava Kuvvetlerinin 1980’li yıllara dayanan nükleer füze programlarına ilişkin Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamındaki belgeleri ele geçirdi.

Haberde, Hava Kuvvetleri’nin 30 Aralık 2001 tarihli soruşturmayla çalışma alanlarını “güvenli” ilan ettiği, halihazırda bu projelerde çalışan çok sayıda kişinin kanserle mücadele ettiği ya da kanserden hayatını kaybettiği kaydedildi.

Belgelerde, yer altı füze podları ve silolarında çalışan bazı işçilerin maruz kaldıkları zehirli maddeler nedeniyle kansere yakalandığı belirtiliyor ve burada ölçülen asbest oranının, kurumun güvenlik standartlarından 50 kat daha yüksek olduğu tespit ediliyor.

Belgeler arasında ayrıca fabrika zeminlerinde ara sıra bulunan koyu renkli sıvılar, aşırı ısınmış bilgisayarların çalışanların midesini bulandıran balık kokulu bir jel sızdırdığı ve çalışanların birbirlerine “burada taze yiyecek yok” havası kaldı diye mesaj gönderen notları da yer alıyordu.

Hava Kuvvetlerinin bu yıl çok sayıda kanser vakasının bildirilmesinin ardından yeniden açtığı anketin verilerinin 2024 başlarında açıklanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş